OPREDELITEV IN SPLOŠNI CILJI PODALJŠANEGA BIVANJA

Podaljšano bivanje je oblika vzgojno-izobraževalnega procesa, ki ga šola organizira po pouku ter vključuje učence od 1. do 5. razreda. V podaljšano bivanje se vključujejo učenci prostovoljno s prijavo staršev v okviru pravil, ki jih določa šolski in hišni red šole do 17. ure. Zaradi varnosti učencev in odgovornosti šole lahko vodja OPB dovoli predčasen odhod učenca domov le s pisnim dovoljenjem staršev.
Za učence prvih razredov šola organizira od 6.00 do 8.00 jutranje varstvo.

Podaljšano bivanje je strokovno vodeno in vsebuje naslednje elemente:

• SU - samostojno učenje;
  • SD - sprostitvena dejavnost;
  • UPČ - ustvarjalno preživljanje časa;
  • K - kosilo.

Cilji podaljšanega bivanja se bodo prepletali in nadgrajevali z vzgojno - izobraževalnimi cilji pouka. Vsebine bodo izhajale iz ciljev pouka ob upoštevanju potreb in želja učencev ter njihovih staršev.

Splošni cilji PB:

• zagotoviti vzpodbudno, zdravo in varno psihosocialno in fizično okolje za razvoj in izobraževanje učencev;
  • omogočiti redno, samostojno in uspešno opravljanje obveznosti za pouk in jim v primeru potrebe nuditi ustrezno strokovno pomoč;
  • omogočiti skupno načrtovanje in izbiranje aktivnosti in s tem sooblikovanje programa posameznih dejavnosti;
  • omogočiti razumevanje pomena vednosti in znanja za odraščanje in osebni razvoj;
  • omogočiti razumevanje pomena kvalitetnih medsebojnih odnosov v skupini vrstnikov za dobro počutje in skupne dosežke - dr. William Glasser - Teorija izbire.

SESTAVINE IN OPERATIVNI CILJI PODALJŠANEGA BIVANJA

V okviru podaljšanega bivanja se s priloženim urnikom izvajajo naslednje dejavnosti:

• samostojno učenje;
  • ustvarjalno preživljanje časa;
  • sprostitvena dejavnost;
  • kosilo.
ČASOVNA RAZPOREDITEV DELA V OPB

URE PON TOR SRE ČET PET