OŠ RAČE

Spoštujemo preteklost - obvladamo sedanjost - načrtujemo prihodnost.

EU e-Privacy Directive

Poglej izjavo o zasebnosti

Poglejte dokumente Direktive o zasebnosti in elektronskih komunikacijah!

Eko šola

EkoSolaLogoSLO

DOGODKI 2013

V začetku druge ocenjevalne konference smo v šolskih prostorih prenovili vse napise, ki opozarjajo na varčno rabo energije in vode. Napise so izdelali učenci vseh razredov.

Udeležili smo se tekmovanja v Ekokvizu, kjer je naša najboljša ekipa dosegla 26 točk. To je zelo lep dosežek, a je bilo premalo za uvrstitev na državno tekmovanje, kamor se uvrstijo samo najboljše ekipe iz posameznih regij.

Učenci osmih razredov so izelali plakate, s katerimi smo seznanili učence s problematiko najrazličnejših drog. Razstava plakatov je bila v pritličju šole v šolski avli.

Od oktobra 2012 do marca 2013 smo spremljali porabo vode, električne energije, kurilnega olja in temperaturo v prostorih šole. Vse podatke so učenci pridno beležili, sedaj so pripravili plakate, kjer so prikazani podatki in naše ugotovitve. Razstava plakatov bo v avli šole.

V mesecu aprilu smo ponovno izvedli akcijo čiščenja okolja, v mesecu maju sledi prav tako tradicionalna akcija Dan druženja vseh generacij, ki se bo končala s piknikom, ki ga pripravlja Šolski sklad.

V ponedeljek, 13.5.2013, gremo na obisk k čebelarju, gospodu Herganu iz Podove, ki nam bo prikazal delo čebelarja, ogledali si bomo čebelarski muzej in spoznali vse čebelje pridelke.

Boštjan Škreblin

OBISK EKOKMETIJE

V ponedeljek, 22.10.2012, smo z učenci 7.a in 7.b obiskali Ekokmetijo Podgrajšek v Črešnjevcu pri Slovenski Bistrici. Prikazali so nam celoten postopek pridobivanja jabolčnega soka od plodov do končnega pakiranja. Posamezne korake v postopku so preizkusili tudi učenci, ki so bili nad delom navdušeni. Ogledali smo si tudi sadovnjak, ki je v celoti pokrit z zaščitnimi mrežami proti toči. Za potrebno energijo pa so poskrbeli izdelki ekokmetije, s katerimi so se učenci posladkali. Naslednja generacija učencev bo drugo leto spoznala delovanje mlina, saj imajo v načrtu postavitev mlina.

Boštjan Škreblin

SESTANEK EKOSVETA

V petek, 8.11.2012, smo imeli sestanek, ki sta se ga udeležila po dva učenca iz vsakega oddelka. Pregledali smo načrt dejavnosti Eko šole za letošnje šolsko leto in pripravili časovnico uresničevanja ciljev. Prav tako smo se dogovorili, da bodo vsi oddelki izdelali opozorilne napise, ki bodo opozarjali na varčno rabo električne energije, papirnatih brisačk in vode. Pri predmetu Okoljska vzgoja bomo nato te napise plastificirali in z njimi zamenjali lanske napise. Vsak oddelek bo poskrbel tudi za izdelavo novih ekokošev in dopolnitev ekokotičkov.

EKO POGRAMSKI SVET ŠOLE

Eko programski svet skupaj načrtuje okoljske dejavnosti naše šole, določa cilje delovanja ekošole, jih sproti evalvira ter skrbi, da so vsi na šoli seznanjeni s projektom in vključeni v projekt Ekošola kot način življenja. Glede na naravo dejavnosti, ki potekajo na šoli, vključujemo v projekt tudi različne predstavnike lokalne skupnosti.

Člani eko programskega sveta v šolskem letu 2012/2013 so:

• Boštjan Škreblin - koordinator Eko-šole;
  • Jožef Jurič - ravnatelj;
  • Milec Kristina - koordinatorica I. triade;
  • Martina Kovač - koordinatorica II. triade;
  • Drago Predikaka - stiki s tehničnim osebjem;
  • učenci - vsak razred po dva predstavnika.

V okviru ekošole bomo nadaljevali z udejanjanjem načel in ciljev, ki smo jih zapisali v ekolistino pred desetimi leti:

• vzgoja za okoljsko odgovornost;
  • razvijanje pozitivnih medsebojnih odnosov in pomoč pri odpravi revščine;
  • vzgoja za zdrav način življenja v zdravem okolju (uvajanje ekološke pridelane hrane, pitniki s filtri, gibanje ...)
  • spodbujanje kreativnosti, inovativnosti in izmenjava idej;
  • učinkovita raba naravnih virov (voda, odpadki, energija);
  • povezovanje med ekošolami doma, v okviru EU in širše.

V LDN-ju ekošole za leto 2012/2013 ostajajo enake prednostne naloge kot v preteklem šolskem letu: energija, odpadki in voda. Vse aktivnosti v navedenih sklopih so naravnane raziskovalno in vodijo k udejanjanju in uresničevanju zapisanih ciljev in nalog ekošole ter vključujejo vse učence, učitelje, starše in predstavnike lokalne skupnosti. Za spremljevalne dejavnosti smo si izbrali sodelovanje v projektih, ki jih ponuja program nacionalne ekošole:

• BIOTSKA RAZNOVRSTNOST
  • DAN DRUŽENJA VSEH GENERACIJ